Zakładając sztuczne rzęsy musimy brać pod uwagę, że niestety jest taka możliwość i może wystąpić reakcja alergiczna po wykonaniu świeżej aplikacji.

Dzieje się to sporadycznie ponieważ dokładamy wszelkich starań wybierając tylko i wyłącznie certyfikowane, najlepsze produkty do stylizacji. Przykładamy dużą uwagę do zachowania sterylności podczas zabiegu, posiadamy autoklaw w którym sterylizujemy pęsety, dezynfekujemy ręce, używamy jednorazowych narzędzi podczas wykonywania zabiegu takie jak waciki, podkłady pod rzęsy, patyczki higieniczne, szczoteczki.

Alergia, zwana inaczej uczuleniem, bądź nadwrażliwością oznacza nasiloną reakcję organizmu na kontakt z alergenami, którymi w przypadku stylizacji rzęs może być każdy środek. Nie zawsze musi być to tylko i wyłącznie klej, chociaż zazwyczaj jest on czynnikiem silnie alergizującym – dzieje się tak ponieważ posiada akrylany. Zarówno cleaner, primer, płyn do demakijażu, szampon do rzęs, a nawet płatki pod oczy z kolagenem mogą okazać się przyczyną. Pierwsze zetknięcie z substancją uczulającą nie musi powodować od razu objawów, czasem kolejny kontakt, bądź inny czynnik może „aktywować” alergię. Dlatego musimy brać pod uwagę, że ryzyko istnieje zawsze, niezależnie od tego ile razy dotychczas wykonywana była aplikacja. Zmiana produktów bądź ich składu może okazać się momentem zapoczątkowującym alergię, ale również pracując na tych samych preparatach niezmiennie od lat u klientki może pojawić się alergia. Często wpływ mają dodatkowe czynniki jak stres, problemy hormonalne.

Z naszych obserwacji podczas wieloletniej pracy wynika, że zazwyczaj uczulenie występuje u pań które noszą rzęsy przez długi czas. Sporadycznie zdarza się wystąpienie uczulenia przy pierwszej aplikacji rzęs. Polecamy jednak, jeśli rzęsy mają być ozdobą na ważną okoliczność typu ślub, wykonać aplikację dwa, trzy dni wcześniej.

Reakcja uczuleniowa zazwyczaj wygląda bardzo podobnie u większości z pań. Następnego dnia po wykonaniu świeżej aplikacji rzęs puchnie powieka (górna bądź dolna), wywołując przy typ uczucie świądu oraz zaczerwienienie.

Typowe objawy dla uczulenia wywołanego aplikacją rzęs m.in:

 • świąd i rumień brzegu powieki
 • opuchnięcie w okolicy oka (najczęściej górna lub dolna powieka)
 • ropna wydzielina z oka
 • nadwrażliwość
 • suchość i łuszczenie skóry powieki
 • wodnisty katar
 • kaszel i suchość gardła.
 • w skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego

Pamiętajmy, że u każdej osoby alergia może objawiać się inaczej!

Co należy robić w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej?

Jeśli u klientki pojawi się niepokojący objaw powinna niezwłocznie poinformować stylistkę o zaistniałej sytuacji. Na wizycie w salonie, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i obejrzenia stanu oka oraz skóry, rzęsy syntetyczne są zdejmowane odpowiednim preparatem typu remover. Zachowujemy należytą ostrożność, aby działania przy podrażnionym oku nie nasiliły reakcji. Klientka powinna zażyć leki przeciwhistaminowe, o ile istnieje taka możliwość, wspomagać się wapnem. W przypadku gdy nie następuje poprawa parę godzin po ściągnięciu produktów z oczu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych i najdelikatniejszych, dlatego jeśli zaobserwujemy niepokojące nas objawy po założeniu nowej aplikacji rzęs należy w pierwszej kolejności poinformować o tym stylistkę. Ważne jest żeby nie działać na własną rękę ściągając rzęsy samodzielnie w domu, ponieważ robiąc to w niewłaściwy sposób możemy uszkodzić swoje naturalne rzęsy.

Przy opuchliźnie zaleca się:

 • wykonywanie chłodnych, kojących okładów z zimnej wody,
 • płukanie oka najlepiej roztworem z soli fizjologicznej,
 • picie wapna w dużych ilościach
 • stosowanie leków antyhistaminowych typu Alertec.

Możemy rozróżnić kilka typów alergii:

 • alergia wrodzona,
 • alergia nabyta,
 • alergia wziewna,
 • alergia kontaktowa.

Pamiętajmy, że z każdej sytuacji jest wyjście. Jeśli posiadamy obawy odnośnie wykonania stylizacji rzęs jest możliwość wykonania próby uczuleniowej. Doklejamy wtedy parę rzęs na próbę i obserwujemy reakcje, jeśli nie widzimy żadnych niepokojących objawów następnego dnia można wykonać aplikację pełnowymiarową. Stylizacje możemy wykonać również na kleju hipoalergicznym, polecanym do oczu wrażliwych. Jego skład jest delikatniejszy, ma formułę przeznaczoną dla alergików.

Kosmetolog, Aneta Oset

Przewiń do góry