Dzieje się to sporadycznie ponieważ dokładamy wszelkich starań wybierając tylko i wyłącznie certyfikowane, najlepsze produkty do stylizacji. Przykładamy dużą uwagę do zachowania sterylności podczas zabiegu, posiadamy autoklaw w którym sterylizujemy pęsety, dezynfekujemy ręce, używamy jednorazowych narzędzi podczas wykonywania zabiegu takie jak waciki, podkłady pod rzęsy, patyczki higieniczne, szczoteczki.
Alergia, zwana inaczej uczuleniem, bądź nadwrażliwością oznacza nasiloną reakcję organizmu na kontakt z alergenami, którymi w przypadku stylizacji rzęs może być każdy składnik preparatów. Nie zawsze musi być to tylko klej, chociaż zazwyczaj jest on czynnikiem silnie alergizującym – dzieje się tak ponieważ posiada akrylany. Zarówno cleaner, primer, płyn do demakijażu, szampon do rzęs, a nawet płatki pod oczy z kolagenem mogą okazać się przyczyną. Pierwsze zetknięcie z substancją uczulającą nie musi powodować od razu objawów, czasem kolejny kontakt, bądź inny czynnik może „aktywować” alergię. Dlatego musimy brać pod uwagę, że ryzyko istnieje zawsze, niezależnie od tego ile razy dotychczas wykonywana była aplikacja. Zmiana produktów bądź ich składu może okazać się momentem zapoczątkowującym alergię, ale również pracując na tych samych preparatach niezmiennie od wieku klientki może pojawić się alergia. Często wpływ mają dodatkowe czynniki jak stres, problemy hormonalne.
Reakcja uczuleniowa zazwyczaj wygląda bardzo podobnie u większości z pań. Następnego dnia po wykonaniu świeżej aplikacji rzęs puchnie powieka (górna bądź dolna), wywołując przy typ uczucie świądu oraz zaczerwienienie.
Typowe objawy dla uczulenia wywołanego aplikacją rzęs m.in:
Pamiętajmy, że u każdej osoby alergia może objawiać się inaczej!
Jeśli u klientki pojawi się niepokojący objaw powinna niezwłocznie poinformować stylistkę o zaistniałej sytuacji. Na wizycie w salonie, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i obejrzeniu stanu oka oraz skóry, rzęsy syntetyczne są zdejmowane odpowiednim preparatem typu remover. Zachowujemy należytą ostrożność, aby działania przy podrażnionym oku nie nasiliły reakcji. Klientka powinna zażyć leki przeciwhistaminowe, o ile istnieje taka możliwość, wspomagać się wapnem. W przypadku gdy nie następuje poprawa parę godzin po ściągnięciu produktów z oczu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Z naszych obserwacji podczas wieloletniej pracy wynika, że zazwyczaj uczulenie występuje u pań które noszą rzęsy przez długi czas.