Przed wizytą w klinice medycyny estetycznej wielu z nas zastanawia się, jaka pora roku jest najodpowiedniejsza na wykonywanie danego zabiegu. Czy lato jest dobrym momentem na poddanie się konkretnym procedurom poprawiającym wygląd naszej skóry? Śpieszymy z pomocą i rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Medycyna estetyczna a promieniowanie UV
Lato to czas, kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na działanie promieniowania UV. Może ono prowadzić do różnych problemów skórnych, takich jak oparzenia słoneczne, przebarwienia czy przyspieszone starzenie się skóry. W kontekście zabiegów estetycznych, ekspozycja na słońce może znacząco wpłynąć na proces gojenia się skóry, a tym samym efektywność zabiegu.
Niektóre zabiegi, szczególnie te wykorzystujące lasery i peelingi chemiczne, powodują złuszczanie się naskórka i odsłonięcie nowej, wrażliwej skóry. Taka skóra jest szczególnie podatna na działanie promieniowania UV. Te procedury nie są wykluczone podczas letnich miesięcy, ale jeśli zdecydujemy się na nie właśnie wtedy, konieczne jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50+), unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz, w zależności od części ciała poddanej procedurze, noszenie nakryć głowy lub okryć wierzchnich, a także okularów przeciwsłonecznych.
Zabiegi, które możesz wykonać latem
Nie wszystkie zabiegi medycyny estetycznej są mniej wskazane w okresie letnim. Istnieje wiele takich, które można bezpiecznie wykonywać nawet gdy słońce świeci mocniej. Przykładem mogą być zabiegi iniekcyjne, takie jak botoks czy kwas hialuronowy. Zabiegi te nie uszkadzają powierzchni skóry w sposób, który zwiększałby jej wrażliwość na promieniowanie UV. Jednak i w tym przypadku ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących unikania słońca i stosowania odpowiednich filtrów ochronnych.
Warto pamiętać, że zabiegi wykonywane od czerwca do sierpnia nie powinnym być światłoczułe. Oto kilka przykładów, które są bezpieczne latem:
1. Botoks – latem należy unikać słońca bezpośrednio po zabiegu, ale ogólnie jest on bezpieczny do wykonywania o każdej porze roku.
2. Kwas hialuronowy – zabiegi nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji i są bezpieczne latem, pod warunkiem unikania słońca w pierwszych dniach po zabiegu.
3. Mezoterapia – można ją wykonywać latem, ale należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
4. Seyomed – specjalny system leczenia, w którym stosuje się odpowiednie składniki aktywne, wzbogacane wysoko stężonym tlenem, wprowadzane bezigłowo pod skórę. Polecany dla cery naczyniowej, odwodnionej pozbawionej blasku skóry, w przypadku problemów z przebarwieniami lub przetłuszczaniem się skóry, na oznaki starzenia itp.
7. Karboksyteraia – stosowana jest zarówno w przypadku konieczności leczenia wybranych schorzeń, jak i w celach kosmetycznych, aby zredukować: cellulit, rozstępy, blizny, opuchliznę pod oczami, trądzik itp.
8. Peelingi kwasowe co prawda mogą być stosowane latem, ale wymagają szczególnej ostrożności. Oto kilka kluczowych wskazówek:
Warto jeszcze raz zaznaczyć, że jeśli latem często wystawiamy się na promienie UV, powinniśmy zdecydowanie zrezygnować z laseroterapii, jednak osoby, które stosują sumiennie filtry SPF 50+ i nie biorą kąpieli słonecznych, mogą ewentualnie laser zastosować.
Pielęgnacja skóry po zabiegach
Niezależnie od pory roku, pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej jest kluczowa dla osiągnięcia zamierzonych efektów. Oprócz stosowania filtrów przeciwsłonecznych, warto używać łagodzących preparatów nawilżających, które pomogą skórze się zregenerować. Unikanie gorących kąpieli, sauny oraz intensywnego wysiłku fizycznego również przyczyni się do szybszego gojenia i minimalizacji ryzyka powikłań. Kluczowe jest także odpowiednie przygotowanie, ochrona przed słońcem oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń specjalisty.