Ciemne obszary pod oczami to problem, z którym borykamy się nie tylko na skutek przemęczenia czy nieprzespanej nocy. Cienie sprawiają, że twarz wydaje się smutna, chora i bez witalności. Podkrążone oczy, niestety, mogą też być wynikiem naszego zaniedbania lub po prostu naturalnych predyspozycji. Z kolei fioletowe przebarwienia są najczęściej efektem uwidocznienia się naczyń krwionośnych.
Cienie pod oczami przybierają więc różną postać. Istnieją zarówno domowe sposoby, jak i profesjonalne zabiegi, które pomogą w walce z tym problemem.
Krok pierwszy – codzienna pielęgnacja
Jeśli zastanawiamy się nad składem kremów, które pomogą zniwelować cienie pod oczami, warto wybrać te zawierające jeden z wartościowych składników, takich jak: aloes, żurawina, rumianek, arnika, nagietek, pantenol bądź alantoina. Dobry kosmetyk powinien być łagodny, ponieważ skóra w tych okolicach pozostaje cienka i wrażliwa.
Warto również postawić na witaminę C, która działa rozjaśniająco, chroni przed przedwczesnym starzeniem się komórek. Pamiętajmy także o witaminie E, wspomagającej dbałość o dobrą kondycję skóry. Ochronne i wzmacniające właściwości posiada natomiast masło shea, które dodatkowo łagodzi podrażnienia. Z kolei ekstrakt ze skórki granatu jest silnym antyoksydantem zapewniającym ochronę przed promieniami UV. Zawiera m.in. kwas elagowy, polifenole taninowe, niacynę i alkaloidy piperynowe. To właśnie te składniki odżywcze mają zbawienny wpływ, zwłaszcza na skórę dojrzałą.
W zależności od przyczyny powstawania ciemnych przebarwień pod oczami, możemy również spróbować domowych sposobów, które mogą pomóc doraźnie. Wśród takich metod znajdują się: okłady z herbaty, ziół, świeżego ogórka, maseczka z białka i kawy, żelowe maski na oczy itp.
Krok drugi – medycyna estetyczna
Jeśli domowe sposoby i codzienna pielęgnacja okażą się niewystarczające, warto wypróbować sprawdzone i skuteczne zabiegi.
Cienie pod oczami można usunąć poprzez mezoterapię igłową lub mikroigłową, zastosowanie osocza bogatopłytkowego lub kwasu hialuronowego. Stosowaną metodą jest również laser frakcyjny. Skuteczna okazuje się także karboksyterapia, która znacząco dotlenia skórę, przyczynia się do szybkiej poprawy mikrokrążenia i odpowiednio odżywia skórę.
Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Warto jednak zaznaczyć, że procedurę należy powtarzać co 12–15 miesięcy, natomiast efekty w tym przypadku są bardzo zadowalające i wiele osób borykających się z cieniami pod oczami decyduje się właśnie na tę opcję.
Zabiegi mające przyczynić się do zlikwidowania cieni pod oczami można łączyć (np. osocze bogatopłytkowe i mezoterapię igłową), ale nie jest to niezbędne i możemy poprzestać na jednym rodzaju zabiegu.
Warto również nie zapominać o zdrowym stylu życia: zredukowaniu stresu, regularnym śnie i właściwej, wartościowej oraz regularnej pielęgnacji, a także zdrowej, zbilansowanej diecie. Jeśli mimo tego cienie pod oczami pozostają nieestetycznym problemem, należy poradzić się specjalisty, który wskaże odpowiednia metodę.