Trądzik różowaty jak odróżnić go od trądziku pospolitego?

Trądzik jest przypadłością skórną niezwykle uciążliwą, potrafi uprzykrzyć życie osób dotkniętych tym problemem jak i również obniżyć samoocenę, często powodując stany depresyjne.

Jest to przewlekła choroba dermatologiczna, która niestety potrafi powracać. Trądzik objawia się między innymi bolesnymi zmianami grudkowymi wypełnionych często treścią ropną, zmianami krostkowymi, występowaniem łojotoku, zaczerwienienia na skórze, rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Zarówno trądzik pospolity, jak i różowaty obejmują głównie skórę twarzy (sporadycznie okolicę szyi, dekoltu, pleców).

W obu tych chorobach zmiany skórne związane są z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Trądzik różowaty często jest mylony z trądzikiem pospolitym, ponieważ na pierwszy rzut oka może go przypominać. Są to jednak dwie różne dolegliwości dermatologiczne. Produkowane w większej ilości sebum zatyka pory i stwarza bakteriom doskonałe warunki do rozwoju – powstają wtedy ropne zmiany na skórze.

Charakterystyka trądziku różowatego i pospolitego

TRĄDZIK RÓŻOWATY TRĄDZIK POSPOLITY
Przewlekła dolegliwość ograniczona do skóry twarzy i rozwijającą się na podłożu zaburzeń naczyniowych i łojotoku. Przewlekła zapalna choroba gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Występuje najczęściej u pacjentów w wieku 25-35 lat i 45-55 lat. Sporadycznie możemy go zdiagnozować u osób między 11 a 20 rokiem życia. Występuje najczęściej u pacjentów w okresie dojrzewania, od 11 roku życia, ale również u osób dorosłych do 30 roku życia. Sporadycznie możemy zauważyć tą przypadłość u osób między 30-45 rokiem życia.Lokalizuje się w środkowej części twarzy, czyli okolicy brody, nosa, policzków, czoła. Lokalizuje się na skórze – czoło, żuchwa, broda, nos, dekolt, plecy. Występowanie teleagniektazji, rumienia – zaczerwienienie okolicy skóry nosa, policzków, brody. Występuje zaczerwienienie w okolicy zmian wykwitów skórnych.

Żeby zapanować zarówno nad jedną jak i drugą chorobą skóry trzeba ją zidentyfikować w sposób prawidłowy. Im szybciej wybierzemy się na wizytę u specjalisty tym lepiej, jeśli zaniedbujemy skórę miesiącami a w niektórych przypadkach latami trzeba brać pod uwagę, że kuracja wtedy będzie dłuższa.

Przy wczesnym rozpoznaniu trądziku różowatego najczęściej wystarczają trzy serie zabiegowe w odstępie jednego miesiąca by móc zobaczyć satysfakcjonujące rezultaty. U nas w salonie przeprowadzane są darmowe konsultację z doświadczonym kosmetologiem, po dokładnym wywiadzie z klientem i obejrzeniu stanu skóry jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni zabieg oraz kosmetyki do pielęgnacji domowej (bez alkoholu, parafiny, nie zapychające porów, z przemyślanym dobrze uzupełniającym się składem, zawierające substancje czynne, które korzystnie będą wpływać na skórę, nie wysuszając jej).

W mojej pracy często spotykam się z problemem niewłaściwej pielęgnacji skóry pacjentów w domu. Źle dobrany krem, brak tonizacji, nieprawidłowo wykonany demakijaż, brak ochrony na co dzień w postaci dobrego kremu z filtrem (minimum spf30) nasila objawy trądziku. Nawet najbardziej kompleksowe i nowoczesne zabiegi gabinetowe nie będą w pełni skuteczne jeśli w domu będziemy używać kosmetyki ze składem który nie będzie pasował naszej skórze.

Leczenie zmian trądzikowych jest czasochłonne, podstawą jest prewencja, a więc unikanie czynników mogących wywoływać i zaostrzać objawy trądziku różowatego.

Osoby mające problemy z trądzikiem powinny unikać alkoholu, przetworzonej żywności, nadmiaru ciężkostrawnych i ostrych potraw oraz produktów spożywczych, które mogą mieć potencjalny wpływ na rozwój tej dermatozy. Dieta w trądziku różowatym i trądziku pospolitym ma bardzo duże znaczenie zarówno w kwestii zapobiegania, jak i leczenia.

Z pomocą w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego przychodzą najnowocześniejsze technologie takie jak laseroterapia. Pacjent może również skorzystać z terapii laserowej jeśli zostaną nieestetyczne blizny po trądziku. Laser na którym pracujemy to platforma medyczna nowej generacji, która daje niezwykłe, długotrwałe rezultaty. Zabieg jest bezbolesny, towarzyszy mu delikatne uczucie ciepła na skórze, trwa koło 20 minut. Po zabiegu jesteśmy w stanie wrócić do dotychczasowych zajęć, bez długiej rekonwalescencji.

Najważniejszym wymogiem jakie musimy spełniać przed przystąpieniem do kuracji jest ochrona przeciwsłoneczna oraz unikanie opalania miesiąc przed i miesiąc po zabiegu.

Laseroterapia cieszy się ogromna popularnością, ponieważ pacjenci nie chcą sięgać po antybiotykoterapie i w ten sposób obciążać swojego organizmu szeregiem skutków ubocznych. Są grupy antybiotyków, które mogą być stosowane przy leczeniu trądziku. Nie oznacza to jednak, że każdy incydent wystąpienia trądziku od razu wymaga antybiotykoterapii. Najpierw zaczyna się leczenie od mniej inwazyjnych form leczenia. Antybiotyk jest ostatecznością, podaje się go wtedy, gdy inne metody leczenia zawiodą. O podaniu antybiotyku zawsze decyduje lekarz dermatolog. Należy ściśle stosować się do jego zaleceń (dotyczy to szczególnie długości terapii).

Przyczyny i czynniki zaostrzające przebieg choroby:

Trądzik różowaty

Do pielęgnacji domowej polecamy delikatne mleczko do oczyszczania skóry (Pevonia linia RS2 do cery nacznkowej oraz krem, tonik z tej serii)

Trądzik pospolity

Do pielęgnacji domowej polecamy żel myjący Fito-gel Pevonia do cery tłustej, krem Pevonia Spa Teen nawilżający do cery trądzikowej wzbogaconym o składniki przeciwtrądzikowe takie jak kwas salicylowy. Pamiętajmy o delikatnym lecz dokładnym złuszczaniu skóry, tutaj sprawdzi się peeling enzymatyczny Pevonia.

Leczenie zmian trądzikowych jest czasochłonne, podstawą jest prewencja, a więc unikanie czynników mogących wywoływać i zaostrzać objawy trądziku różowatego.

Trądzik różowaty jak odróżnić go od trądziku pospolitego?

REZERWUJ